stawki VAT, VAT na usługi, VAT w budownictwie
A A A

Poradnik VAT nr 11 (539) z dnia 10.06.2021

Montaż zegara astronomicznego do sterowania oświetleniem na budynku mieszkalnym

Czy usługa montażu zegara astronomicznego do sterowania oświetleniem na budynku mieszkalnym (sklasyfikowanym w PKOB 112) może być opodatkowana stawką 8%?

Na mocy art. 41 ust. 12 ustawy o VAT obniżoną 8% stawkę VAT stosuje się do:

1) dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

2) robót konserwacyjnych dotyczących:

a) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 1.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12, oraz obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także mikroinstalację, o której mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2021 r. poz. 610 ze zm.), funkcjonalnie z nimi związaną (art. 41 ust. 12a ustawy).

W art. 41 ust. 12b ustawy o VAT określono natomiast, że do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

1) budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

2) lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Z kolei przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Klasyfikacji budynków dokonuje się na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. nr 112, poz. 1316 ze zm.). Według PKOB w dziale 11 sklasyfikowane pod symbolem 112 są: "Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe".

Dodać należy, że przez roboty konserwacyjne, o których mowa powyżej rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, inne niż remont. Jednocześnie stawki 8% nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wliczanych do podstawy opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy.

Organy podatkowe podkreślają, że niespełnienie chociażby jednej ze wskazanych wyżej przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej stawki podatku 8%.

Z treści pytania wynika, że Czytelnik świadczy usługę polegającą na montażu zegara astronomicznego do sterowania oświetleniem na budynku mieszkalnym sklasyfikowanym w PKOB 112.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na stanowisko Dyrektora KIS przedstawione w wiążącej informacji stawkowej z dnia 15 marca 2021 r., nr 0112-KDSL1-1.450.949.2020.7.MJ. Pomimo, że dotyczy ona montażu zabudowy kuchennej w lokalach mieszkalnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 m2 usytuowanych w budynkach sklasyfikowanych w grupie PKOB 112 to wyjaśnienia organu podatkowego w niej zawarte mogą mieć istotne znaczenie w sytuacji przedstawionej w pytaniu.

Z ww. decyzji wynika, że na realizację świadczenia kompleksowego dotyczącego zabudowy meblowej składają się następujące czynności:

  • przygotowanie projektu zawierającego dokładny rzut danego pomieszczenia, układ mebli, wzór, styl, kolor i ich wielkość,
  • zlecenie wykonania elementów zabudowy o indywidualnych wymiarach oraz ich dostawa na rzecz klienta,
  • montaż zabudowy meblowej na podstawie projektu polegający na dopasowaniu poszczególnych elementów meblowych do konstrukcji wnętrza, wraz z ingerencją w tę konstrukcję.

Zdaniem organu podatkowego powyższe czynności stanowią usługę modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT i są opodatkowane stawką 8%. Dyrektor KIS wyjaśnił, że: "(...) przy montażu wykorzystywane są powierzchnie płaskie (ściany, podłogi, sufity) czego efektem jest trwała zabudowa o określonej funkcji użytkowej. Demontaż zabudowy spowoduje uszkodzenie elementów konstrukcji budynku: ścian lub sufitów i podłóg. Substancja lokalowa będzie wymagała prac remontowych po usunięciu elementów zabudowy. Biorąc pod uwagę fakt wytworzenia elementów meblowych pod indywidualny wymiar pomieszczenia poddanego pracom montażowym kompletna zabudowa po jej demontażu nie będzie nadawała się do powtórnego montażu w innym miejscu. Wiele elementów tej zabudowy po ich demontażu ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu w takim stopniu, że w niezmienionym stanie nie będą się nadawały do ponownego użytku. Zatem trudno będzie przyznać takiej zabudowie lub jej elementom walor samoistnego mebla (...)". Jednocześnie zaznaczył, że: "(...) nie stanowi modernizacji, o której mowa w art. 41 ust. 12 ustawy i nie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8% świadczenie polegające na montażu zabudowy kuchennej w lokalach mieszkalnych, jeżeli zamontowana zabudowa kuchenna może stać się przedmiotem powtórnego montażu w innym, dowolnym miejscu, tj. może pełnić dalej użytkową funkcję zabudowy kuchennej ze względu na brak istotnego powiązania z elementami konstrukcyjnymi lokalu (podkreślenie redakcji) (...)".

Reasumując

Zdaniem redakcji, jeżeli zegar astronomiczny służący do sterowania oświetleniem może stać się przedmiotem powtórnego montażu w innym, dowolnym miejscu, tj. może pełnić dalej funkcję użytkową ze względu na brak istotnego powiązania z elementami konstrukcyjnymi budynku mieszkalnego, to podatnik nie ma prawa zastosować przy jego montażu 8% stawki VAT. W takiej sytuacji usługa powinna być opodatkowana 23% stawką VAT.

www.StawkiVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

lipiec 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.