stawki VAT, VAT na usługi, VAT w budownictwie
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1051) z dnia 10.03.2020

Usługa montażu markiz - właściwa stawka VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Świadczę usługi polegające na montażu systemów osłonowych (markiz) na okna i tarasy, w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym. Montaż markiz wymaga ich przykręcenia do elewacji budynku za pomocą kołków montażowych lub kotw chemicznych (są one zintegrowane z budynkiem). Montaż markiz zwiększa powierzchnię użytkową budynku - powstaje dodatkowa powierzchnia funkcjonalna do wykorzystania. Ich demontaż nie powoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku, ale powoduje naruszenie izolacji termicznej budynku (np. wełny, styropianu). Czy usługa ta podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT?

Nie. Usługa montażu markiz podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%.

Towar czy usługa?

W celu zastosowania właściwej stawki VAT należy w pierwszej kolejności ustalić, co jest przedmiotem sprzedaży - towar czy usługa. Jeżeli podatnik sprzedaje wyłącznie towar lub świadczy wyłącznie usługę, to nie ma problemu z ustaleniem powyższego. Wątpliwości pojawiają się w przypadku tzw. świadczeń złożonych (tj. świadczeń obejmujących dwie lub więcej czynności, tak ściśle ze sobą powiązanych, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter).

Należy uznać, że o charakterze świadczeń kompleksowych przesądza element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący. Jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji jest wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, a pozostałe czynności mają charakter pomocniczy, wówczas transakcja powinna być uznana za dostawę towarów. Natomiast w przypadku, gdy dominujące jest świadczenie usługi, to transakcja powinna być traktowana jak usługa (nawet jeżeli w ramach tej transakcji wystąpi wydanie towaru).

Obniżona stawka VAT

Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się stawkę VAT w wysokości 8%.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego (tj. budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB w dziale 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się natomiast budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej wskazane limity powierzchni, stawkę 8% VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej, kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Powyższe kwestie reguluje art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.

Usługa montażu markiz - stawka VAT

Przy ustalaniu właściwej stawki VAT dla montażu markiz decydujące znaczenie ma określenie, co jest przedmiotem sprzedaży (czy podatnik dostarcza towar, czy świadczy usługę), czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w ww. art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (np. remontu, modernizacji, przebudowy) oraz czy budynek mieszkalny zaliczony jest do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Czytelnik wskazał, że usługi montażu markiz wykonuje w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym. Pozostaje zatem do rozpatrzenia, czy montaż markiz można uznać za remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę - objęte obniżoną stawką VAT.

W sytuacji zbliżonej do przedstawionej przez Czytelnika, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 lutego 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.843.2019.2.ASY stwierdził, że zamontowana markiza nie staje się integralną częścią budynku/lokalu, gdyż jako wyposażenie budynku/lokalu może być zdemontowana lub wymieniona bez znaczącego zniszczenia markizy i budynku/lokalu. Demontaż markizy nie spowoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku, a jedynie naruszenie izolacji termicznej budynku. Nie może więc tu być mowy o znaczącym zniszczeniu budynku/lokalu, do którego dana markiza została zamontowana. Jej odłączenie od budynku/lokalu nie naruszy bowiem substancji tegoż budynku/lokalu.

Zdaniem organu podatkowego, w wyniku montażu markizy nie następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych danego budynku/lokalu, co stanowiłoby o jego remoncie, modernizacji lub termomodernizacji (do których odnosi się art. 41 ust. 12 ustawy o VAT). Nawet jeżeli zamontowana markiza wpływa na stopień oświetlenia danego budynku/lokalu (zwiększa jego użyteczność/funkcjonalność), to nie można uznać, że dochodzi do zmiany parametrów tego budynku.

W interpretacji czytamy:

"(...) biorąc pod uwagę charakter usług związanych z montażem markiz, niewskazujący na trwałe połączenie montowanych elementów z konstrukcją obiektu budowlanego, a także fakt, że wskutek montażu markiz nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych budynku, nie ma podstaw do zastosowania stawki podatku w wysokości 8% (...). Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi montażu i dostaw markiz będą podlegać opodatkowaniu stawką podstawową, w wysokości 23% (podkreśl. red.) (...)."

www.StawkiVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.