Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (1051) z dnia 10.03.2020
Usługa montażu markiz - właściwa stawka VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Świadczę usługi polegające na montażu systemów osłonowych (markiz) na okna i tarasy, w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym. Montaż markiz wymaga ich przykręcenia do elewacji budynku za pomocą kołków montażowych lub kotw chemicznych (są one zintegrowane z budynkiem). Montaż markiz zwiększa powierzchnię użytkową budynku - powstaje dodatkowa powierzchnia funkcjonalna do wykorzystania. Ich demontaż nie powoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku, ale powoduje naruszenie izolacji termicznej budynku (np. wełny, styropianu). Czy usługa ta podlega opodatkowaniu stawką 8% VAT?
Nie. Usługa montażu markiz podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%. |
Towar czy usługa?
W celu zastosowania właściwej stawki VAT należy w pierwszej kolejności ustalić, co jest przedmiotem sprzedaży - towar czy usługa. Jeżeli podatnik sprzedaje wyłącznie towar lub świadczy wyłącznie usługę, to nie ma problemu z ustaleniem powyższego. Wątpliwości pojawiają się w przypadku tzw. świadczeń złożonych (tj. świadczeń obejmujących dwie lub więcej czynności, tak ściśle ze sobą powiązanych, że obiektywnie tworzą w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter).
Należy uznać, że o charakterze świadczeń kompleksowych przesądza element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący. Jeżeli elementem dominującym w ramach danej transakcji jest wydanie towaru w celu przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel, a pozostałe czynności mają charakter pomocniczy, wówczas transakcja powinna być uznana za dostawę towarów. Natomiast w przypadku, gdy dominujące jest świadczenie usługi, to transakcja powinna być traktowana jak usługa (nawet jeżeli w ramach tej transakcji wystąpi wydanie towaru).
Obniżona stawka VAT
Do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym stosuje się stawkę VAT w wysokości 8%.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego (tj. budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB w dziale 11) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12. Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się natomiast budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej wskazane limity powierzchni, stawkę 8% VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej, kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej. Powyższe kwestie reguluje art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT.
Usługa montażu markiz - stawka VAT
Przy ustalaniu właściwej stawki VAT dla montażu markiz decydujące znaczenie ma określenie, co jest przedmiotem sprzedaży (czy podatnik dostarcza towar, czy świadczy usługę), czy czynność wykonywana przez podatnika mieści się w zakresie czynności wymienionych w ww. art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (np. remontu, modernizacji, przebudowy) oraz czy budynek mieszkalny zaliczony jest do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Czytelnik wskazał, że usługi montażu markiz wykonuje w budownictwie objętym społecznym programem mieszkaniowym. Pozostaje zatem do rozpatrzenia, czy montaż markiz można uznać za remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę - objęte obniżoną stawką VAT.
W sytuacji zbliżonej do przedstawionej przez Czytelnika, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 lutego 2020 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.843.2019.2.ASY stwierdził, że zamontowana markiza nie staje się integralną częścią budynku/lokalu, gdyż jako wyposażenie budynku/lokalu może być zdemontowana lub wymieniona bez znaczącego zniszczenia markizy i budynku/lokalu. Demontaż markizy nie spowoduje naruszenia elementów konstrukcyjnych budynku, a jedynie naruszenie izolacji termicznej budynku. Nie może więc tu być mowy o znaczącym zniszczeniu budynku/lokalu, do którego dana markiza została zamontowana. Jej odłączenie od budynku/lokalu nie naruszy bowiem substancji tegoż budynku/lokalu.
Zdaniem organu podatkowego, w wyniku montażu markizy nie następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych danego budynku/lokalu, co stanowiłoby o jego remoncie, modernizacji lub termomodernizacji (do których odnosi się art. 41 ust. 12 ustawy o VAT). Nawet jeżeli zamontowana markiza wpływa na stopień oświetlenia danego budynku/lokalu (zwiększa jego użyteczność/funkcjonalność), to nie można uznać, że dochodzi do zmiany parametrów tego budynku.
W interpretacji czytamy:
"(...) biorąc pod uwagę charakter usług związanych z montażem markiz, niewskazujący na trwałe połączenie montowanych elementów z konstrukcją obiektu budowlanego, a także fakt, że wskutek montażu markiz nie dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych budynku, nie ma podstaw do zastosowania stawki podatku w wysokości 8% (...). Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi montażu i dostaw markiz będą podlegać opodatkowaniu stawką podstawową, w wysokości 23% (podkreśl. red.) (...)."
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
10.09.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|