Gazeta Podatkowa nr 16 (2099) z dnia 22.02.2024
Jaka stawka VAT na usługi transportowe?
Świadczę usługi transportowe. W lutym 2024 r. świadczyłem usługę transportu towarów na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii na trasie Belgia-Polska. Jaką stawkę VAT powinienem w tym przypadku zastosować na fakturze?
Przewóz wykonywany częściowo w Polsce i częściowo poza nią, z przekroczeniem granic terytorium UE jest uznawany za transport międzynarodowy. Przez pojęcie usług transportu międzynarodowego należy rozumieć przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej,
b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Unii Europejskiej lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
W sytuacji gdy usługi transportowe powinny być opodatkowane na terenie Polski, to stosuje się do nich generalnie 23% stawkę VAT lub 0% stawkę VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.
Transport wykonany przez Czytelnika jest transportem międzynarodowym. Jednak należy ustalić miejsce jego świadczenia.
Zgodnie z ogólną zasadą usługa transportowa wykonywana na rzecz podatnika opodatkowana jest w miejscu siedziby usługobiorcy lub też, jeśli jest wykonywana dla stałego miejsca prowadzenia działalności - w stałym miejscu prowadzenia działalności (art. 28b ustawy o VAT), z pewnymi wyjątkami, które nie mają tutaj zastosowania.
W związku z tym, że nabywcą usługi jest firma z Wielkiej Brytanii, to jej świadczenie należy uznać za opodatkowane na terytorium Wielkiej Brytanii. Dla polskiego usługodawcy czynność ta jest usługą niepodlegającą opodatkowaniu w Polsce.
Przykład W lutym 2024 r. podatnik wykonał usługę transportu towarów na rzecz podatnika z Wielkiej Brytanii na trasie Belgia-Polska. Miejsce opodatkowania tej usługi wyznacza miejsce siedziby nabywcy usługi transportowej, czyli Wielka Brytania. Czynność tę podatnik udokumentował fakturą, która nie zawiera stawki i kwoty podatku VAT, ale posiadała adnotację "odwrotne obciążenie". Usługę tę podatnik wykaże w pliku JPK_VAT w poz. 11. |
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|