stawki VAT, VAT na usługi, VAT w budownictwie
A A A

Gazeta Podatkowa nr 52 (1406) z dnia 29.06.2017

Stawka VAT do dostawy komputerów dla placówek oświatowych

Dotychczas dla szkół sprzedawaliśmy komputery stosując 0% stawkę VAT na podstawie zamówienia i zaświadczenia organu prowadzącego. Faktura wystawiana była na szkołę. Od nowego roku wszystkie faktury są wystawiane tak, że nabywcą jest organ prowadzący, a odbiorcą placówka oświatowa. Uzyskaliśmy informację, że urzędy skarbowe uznają, iż prawo do zastosowania stawki 0% nie przysługuje, jeżeli zamówienie na sprzęt komputerowy jest składane bezpośrednio przez organ nadzorujący, np. gminę, starostwo, ponieważ z preferencyjnej stawki VAT korzysta dostawa sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych. Jaką stawkę VAT powinniśmy stosować w tej sytuacji? (pytanie nr 1081454)

Dostawa sprzętu komputerowego m.in. dla placówek oświatowych objęta jest 0% stawką VAT. Stanowi o tym art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o VAT (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221). Z przepisu tego wynika, że zastosowanie tej stawki uzależnione jest od spełnienia warunków, o których mowa w ust. 13-15 tego artykułu. I tak, opodatkowaniu 0% stawką podlegają wyłącznie towary wskazane w załączniku nr 8 do ustawy o VAT.

Wątpliwości uczestników forum budzi zasadność zastosowania 0% stawki do dostawy sprzętu komputerowego na rzecz placówki oświatowej w sytuacji, gdy zamawiającym jest organ ją prowadzący i na ten sam organ wystawiana jest faktura.

Odpowiedź na pytanie uczestników forum znajdziemy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 grudnia 2016 r., nr 2461-IBPP2.4512.821.2016.2.JJ. Z wnioskiem do organu podatkowego zwróciła się gmina (czynny podatnik VAT), która po centralizacji rozliczeń w zakresie VAT po 1 stycznia 2017 r. zamierza przeprowadzić postępowanie przetargowe na zakup komputerów dla placówek oświatowych. Od momentu centralizacji na fakturach jako nabywca figurować będzie gmina, a jako odbiorca jednostka budżetowa (placówka oświatowa). Gmina miała wątpliwości czy w tej sytuacji dostawa będzie objęta 0% stawką VAT.

Organ stwierdził, że jeżeli nabywany towar trafi do jednostek oświatowych, zastosowanie znajdzie 0% stawka VAT (przy spełnieniu wszystkich określonych ustawowo warunków). Nie ma przy tym znaczenia, kto nabywa ten towar, np. jednostka samorządu terytorialnego. Istotne bowiem jest, aby nabywane przez jednostki samorządu terytorialnego towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy o VAT były przeznaczone dla podmiotów wskazanych w art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT (w tym m.in. dla placówek oświatowych).

W świetle powołanej interpretacji, dostawa komputerów po spełnieniu warunków ustawowych objęta będzie 0% stawką VAT.

Wykaz towarów, których dostawa jest opodatkowana 0% stawką VAT:

» jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych, » urządzenia komputerowe do pism Braille?a (dla osób niewidomych i niedowidzących),
» drukarki, » urządzenia do transmisji danych cyfrowych 
» skanery, (w tym koncentratory i switche sieciowe, 
routery i modemy).

www.StawkiVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.