Gazeta Podatkowa nr 19 (1060) z dnia 6.03.2014
Na wstęp do siłowni jednak 8% stawka VAT
Sprzedaż karnetów na siłownię opodatkowana jest 8% VAT. Tak wynika z wyroku NSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2014 r., sygn. akt I FSK 311/13.
Podatnik, który prowadzi klub fitness (w zakres usług wchodzą m.in. usługi wstępu na siłownię i udziału w zajęciach aerobowych), sprzedaje karnety: pojedyncze, miesięczne, kwartalne, półroczne, roczne. Zdaniem podatnika sprzedaż tych karnetów opodatkowana jest 8% VAT.
Organ podatkowy był innego zdania. Uznał bowiem, że "wstęp na siłownię" nie jest celem samym w sobie, ale raczej środkiem umożliwiającym klientom korzystanie z różnych usług oferowanych przez podatnika i jest opodatkowany 23% VAT. Organ podatkowy przywołał art. 32 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011, zgodnie z którym podstawową cechą usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, o których mowa w art. 53 dyrektywy, jest przyznawanie prawa wstępu w zamian za bilet lub opłatę, w tym opłatę w formie abonamentu, biletu okresowego lub opłaty okresowej. Zgodnie jednak z art. 32 ust. 3 rozporządzenia, regulacja zawarta w art. 32 ust. 1 nie obejmuje korzystania z obiektów, takich jak sale gimnastyczne i inne, w zamian za opłatę.
Podatnik nie zgadzając się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez organ podatkowy złożył skargę do WSA w Krakowie, który zaskarżoną interpretację uchylił. Sąd wyjaśnił, że przedmiotem sporu jest w istocie wykładnia określenia "Pozostałe usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" znajdującego się w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Załącznik ten wymienia usługi opodatkowane stawką 8%.
Zdaniem Sądu "wymienione w poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT usługi są implementacją regulacji zawartej w załączniku III dyrektywy 2006/112/WE, umożliwiającą państwu członkowskiemu stosowanie stawki obniżonej dla usług korzystania z obiektów sportowych (poz. 14) i w zakresie wstępu na przedstawienia, do teatrów, cyrków, na targi, do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na koncerty, do muzeów, ogrodów zoologicznych, kin, na wystawy oraz podobne imprezy i obiekty kulturalne (poz. 7) oraz wstępu na imprezy sportowe (poz. 13)". Tak więc "wstęp" przy pozostałych usługach rekreacyjnych mieści się w kategorii unijnej "korzystania z obiektów sportowych", czyli również wstępu do tych obiektów w celu skorzystania ze znajdujących się tam urządzeń.
Orzeczenie to potwierdza stanowisko prezentowane przez naszą redakcję.
Organ podatkowy złożył skargę kasacyjną od tego wyroku. W dniu 30 stycznia 2014 r. NSA skargę oddalił.
W ocenie Sądu pojęcie "usługi związane z rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu" odnosi się do kart wstępu na siłownię, które upoważniają do korzystania z urządzeń i przyrządów tam się znajdujących. Natomiast sformułowanie "wyłącznie w zakresie wstępu" należy rozumieć w ten sposób, że wszystkie usługi świadczone przez siłownię, które nie są związane z normalnym, typowym jej użytkowaniem, takie jak usługi restauracyjne na terenie klubu, zakup napojów, odżywek, czy też usługi instruktora, nie są objęte stawką obniżoną. Opodatkowane są zaś stawką podstawową.
Należy podkreślić, że niektóre wojewódzkie sądy administracyjne prezentują odmienne stanowisko, np. WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 8 maja 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1543/11. Jednak trzeba zaznaczyć, że wyrok z dnia 30 stycznia 2014 r. jest pierwszym orzeczeniem wydanym w omawianej kwestii przez Naczelny Sąd Administracyjny w postępowaniu kasacyjnym.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|