Gazeta Podatkowa nr 64 (1730) z dnia 10.08.2020
Stawka VAT na otręby pszenne i żytnie
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie przemiału zbóż - pszenicy i żyta. Produkty przemiału to mąki oraz otręby pszenne i żytnie. Obecnie mam problem z ustaleniem poprawnej stawki VAT na otręby pszenne i żytnie, które sprzedaję rolnikom jako paszę do żywienia zwierząt. Jaką stawkę VAT powinienem stosować w tym przypadku?
Od 1 lipca 2020 r. wykonywane czynności są klasyfikowane na podstawie:
- PKWiU 2015 - w zakresie wykonywanych usług oraz
- unijnej Nomenklatury scalonej (CN) lub PKOB - w odniesieniu do sprzedawanych towarów.
Klasyfikacje - CN 2020 i PKWiU 2015 z wyszukiwarką dostępne są w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
W dziale 11 nomenklatury CN wymienione są produkty przemysłu młynarskiego zaliczane wg CN do kodu 1104.
Natomiast dział 23 nomenklatury CN obejmuje "Pozostałości i odpady przemysłu spożywczego; gotowa pasza dla zwierząt". Natomiast pozycja 2302 obejmuje: "Otręby, śrutę i inne pozostałości odsiewu, przemiału lub innej obróbki zbóż i roślin strączkowych, nawet granulowane".
Zaś w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, który zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 5%, pod pozycją 8 tego załącznika wymienione są produkty skalsyfikowane w CN 11 "Produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny".
Natomiast jak wynika z pozycji 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, który zawiera wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% VAT, bez względu na kod CN, stawką tą opodatkowane są: nawozy i środki ochrony roślin - zwykle przeznaczone do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasze i karmy dla zwierząt gospodarskich i domowych.
Tak więc, jak można wywnioskować z powyższego, stawka VAT na dostawę otrębów zbożowych uzależniona jest od tego, czy są one przeznaczone jako produkt spożywczy (wówczas obowiązuje 5% stawka VAT), czy na pasze (wówczas opodatkowane są 8% VAT), czy na inne cele, np. na biopaliwa (wówczas opodatkowane są 23% VAT).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w Wiążącej Informacji Stawkowej z dnia 28 maja 2020 r., nr 0115-KDST2-1.450.142.2020.1.AW, wyjaśnił, że w sytuacji gdy towar (otręby pszenne) klasyfikowany jest do działu 23 Nomenklatury scalonej (CN) i produkt ten nie jest kwalifikowany przez sprzedawcę jako pasza (podatnik nie ma wiedzy, na jakie cele będzie przeznaczony produkt - czy jako pasza, czy na cele spożywcze, czy jako biopaliwo do produkcji ciepła i prądu elektrycznego), jego dostawa, import lub WNT podlega opodatkowaniu 23% stawką VAT.
W związku z tym w sytuacji wskazanej w pytaniu, z uwagi na to, że otręby będą przeznaczone do żywienia zwierząt jako pasza, to ich dostawa podlega opodatkowaniu 8% VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
10.10.2024 (czwartek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|