Poradnik VAT nr 12 (492) z dnia 20.06.2019
Sprzedaż oprawek do okularów korekcyjnych
W prowadzonej działalności gospodarczej dokonujemy m.in. sprzedaży oprawek do okularów korekcyjnych, które spełniają kryteria określone w ustawie o wyrobach medycznych. Oprawki te sprzedajemy samodzielnie lub z zamontowanym szkłami korekcyjnymi. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować przy ich sprzedaży?
Podstawowa stawka VAT wynosi obecnie 23%, ale ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. Zgodnie z poz. 105 załącznika nr 3 do ustawy o VAT zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych 8% stawką VAT stawka ta przysługuje przy dostawie wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 175 ze zm.), dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innych niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika (bez względu na symbol PKWiU).
Definicja wyrobu medycznego określona jest w art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych. W myśl tego przepisu przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć
- który nie osiąga zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być wspomagane takimi środkami.
Ponadto w art. 2 ust. 2 tej ustawy zapisano, że przepisy tego aktu prawnego dotyczące wyrobów medycznych stosuje się do wyposażenia wyrobu medycznego, przez który należy rozumieć artykuł, który nie będąc wyrobem medycznym, jest specjalnie przeznaczony przez wytwórcę do stosowania łącznie z wyrobem medycznym, w celu umożliwienia jego używania zgodnie z przewidzianym zastosowaniem.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 maja 2019 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.59.2019.2.DM rozpatrując analogiczną sytuację do zadanego pytania uznał, że: "(...) o ile - na co wskazano we wniosku - oprawy okularowe stanowią faktycznie wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych i zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i będą wykorzystywane do okularów korekcyjnych, to ich dostawa będzie podlegać opodatkowaniu 8% stawką podatku, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 41 ust. 2 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. (...)"
Podobnie uznał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 2 sierpnia 2018 r., nr 0115-KDIT1-2.4012.450.2018.1.KT, jak również NSA w wyroku z dnia 5 grudnia 2017 r., sygn. akt I FSK 433/16. NSA podkreślił, że ustawa o wyrobach medycznych zawiera węższą definicję wyrobów medycznych dla celów tej ustawy oraz ich szerszą definicję dla celów innych ustaw (art. 2 ust. 1 pkt 38 oraz art. 132 ww. ustawy). W świetle tej szerszej definicji, ilekroć w przepisach odrębnych (np. w ustawie o VAT) jest mowa o wyrobach medycznych, należy przez nie rozumieć m.in. wyroby medyczne i wyposażenie wyrobów medycznych. A skoro tak, to nie ma żadnego uzasadnienia, aby dla celów VAT zawężać to pojęcie. Ostatecznie NSA uznał, że dostawa oprawek do okularów korekcyjnych podlega opodatkowaniu 8% stawką VAT.
Reasumując, sprzedaż oprawek okularowych, które mieszczą się w definicji wyrobu medycznego na podstawie ustawy o wyrobach medycznych i dopuszczone są do obrotu na terytorium Polski, opodatkowana jest 8% stawką VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
10.09.2024 (wtorek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|