Gazeta Podatkowa nr 21 (1583) z dnia 14.03.2019
Stawka VAT do sprzedaży produktów zakupionych od rolnika ryczałtowego
Zakupiłem zboże od rolnika ryczałtowego ze stawką 7% VAT. Czy sprzedając to zboże innemu przedsiębiorcy, powinienem stosować 5% stawkę VAT? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1201675)
W przypadku zakupu produktów rolnych od rolnika ryczałtowego stosuje się szczególne zasady rozliczania określone w art. 115 i 116 ustawy o VAT (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174 ze zm.). Z przepisów tych wynika, że rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku VAT, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Transakcja ta powinna być udokumentowana przez nabywcę fakturą VAT RR. Na dokumencie tym ma on obowiązek wykazać zryczałtowany zwrot podatku z tytułu dokonanego nabycia, obliczony jako 7% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Stawka zryczałtowanego zwrotu VAT (7%) jest stosowana tylko w procedurze szczególnej. Podatnik (przedsiębiorca) niebędący rolnikiem ryczałtowym, który odsprzedaje produkty rolne kupione od rolnika ryczałtowego, nie może jej zastosować. W konsekwencji odsprzedając produkty rolne, podatnik powinien zastosować stawkę właściwą dla danego towaru.
Załącznik nr 10 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów opodatkowanych 5% stawką VAT. Pod poz. 1 tego załącznika wymienione zostały towary o symbolu PKWiU ex 01.1 - Rośliny inne niż wieloletnie, z wyłączeniem:
1) słomy i plew zbóż (PKWiU 01.11.50.0),
2) nasion bawełny (PKWiU 01.11.84.0),
3) nasion buraków cukrowych (PKWiU 01.13.72.0),
4) trzciny cukrowej (PKWiU 01.14.10.0),
5) tytoniu nieprzetworzonego (PKWiU 01.15.10.0),
6) roślin włóknistych (PKWiU 01.16.1),
7) pozostałych roślin innych niż wieloletnie (PKWiU 01.19).
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Zgodnie z PKWiU w grupowaniu tym mieszczą się m.in. pszenica, jęczmień, żyto i owies.
Wskazać należy, że jak stanowi art. 2 pkt 30 ustawy o VAT przez zapis PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Umieszczenie dopisku ex przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki VAT lub wyłączenia tylko do wyrobów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce - nazwa wyrobu.
Zatem uczestnik forum sprzedaż zboża powinien opodatkować 5% stawką VAT.
www.StawkiVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
10.10.2024 (czwartek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|